Krajowy system e-Faktur – od kiedy?

Księgowość

Od 1 stycznia 2022 r. możliwe jest wystawianie i otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych. Umożliwi to KSeF – Krajowy System e-Faktur. Nie jest to pierwsze rozwiązanie tego typu, jednak mimo to budzi wiele pytań i wątpliwości. Dzisiaj odpowiemy na najczęstsze z nich.

Co to jest KSeF?

KSeF to ogólnopolski program informatyczny wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Umożliwia podatnikom wystawianie faktur elektronicznych. Korzystanie z KSeF pozwala na uzyskanie dodatkowych korzyści podatkowych. Należy do nich m.in. szybszy i bezpieczniejszy sposób fakturowania, bycie zwolnionym z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur, bezpieczeństwo interpretacyjne, a także krótszy okres oczekiwania na zwrot podatku (z 60 do 40 dni).

W naszym biurze podatkowym zapewniamy nowoczesną technologię umożliwiającą wdrożenie wystawiania faktur oraz odbierania faktur ustrukturyzowanych. Dzięki temu nasi Klienci zyskują bezpieczeństwo, a także dodatkowe narzędzia, by sprawnie zarządzać swoim biznesem.

Kto musi korzystać z faktur ustrukturyzowanych?

Według ustaleń Ministerstwa Finansów faktury ustrukturyzowane mają być docelowo obowiązkowe dla wszystkich podmiotów podlegających polskim przepisom podatkowym i wystawiających faktury. Obowiązek wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

Możliwość wystawienia faktur ustrukturyzowanych już teraz ma na celu przygotować przedsiębiorców na nadchodzące zmiany.

Czy KSeF już działa?

Obecnie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jest dobrowolne. Oznacza to, że wciąż można korzystać z faktur papierowych jako z jednego ze sposobów dokumentowania sprzedaży.

Wielu przedsiębiorców już teraz woli korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Ich obieg jest dużo szybszy niż faktur papierowych. Faktury wystawiane i otrzymane w ten sposób pozwalają na znacznie przyspieszenie ściągania należności oraz zamykania ksiąg rachunkowych, co bezpośrednio przekłada się na efektywniejszą pracę firmy.

Czy w związku z wejściem krajowego systemu e-faktur faktury papierowe znikną z obrotu?

W początkowym etapie wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych nadal będzie stanowić jedną z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Póki co, Krajowy System e-Faktur nie wyprze zupełnie faktur tradycyjnych – papierowych. Z biegiem czasu będzie ich jednak na pewno dużo mniej.

Udostępnianie faktur ustrukturyzowanych już dzisiaj niesie ogrom korzyści dla przedsiębiorców. Warto po nie sięgnąć, by wzmocnić swoją pozycję na rynku – zwłaszcza w obliczu tak dynamicznych na nim zmian.

Nie wierz nam na słowo.
Przeczytaj, co mają do powiedzenia nasi klienci.

Napisz do nas

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!