Najważniejsze zmiany w rozliczeniu rocznym za rok 2022

Koszty Księgowość Podatki i Nowy Ład

Rozliczenie roczne za 2022 będzie znacznie inne od tego, które do tej pory znaliśmy. Nowy system podatkowy zwany Polskim Ładem, a następnie jego korekta – Polski Ład 2.0 sprawił, że nadchodzące rozliczenie roczne PIT przyniesie zmiany w stawkach podatku, a także w ulgach podatkowych. Inne niż do tej pory będą również zasady zmiany formy opodatkowania.

Jak będzie zatem wyglądać zeznanie podatkowe 2022? Przyjrzyjmy się szczegółom!

Rozliczenie roczne za 2022 – czym będzie się różnić?

Rozliczenie roczne za 2022 zmieni się przede wszystkim dla osób, które korzystają ze skali podatkowej. Zyskają one na obniżeniu stawki podatku z dotychczasowych 17% na 12% przy całościowych przychodach do 120 000 zł. Jeśli przekroczą tę kwotę, rozliczenie z podatku 2022 będzie obowiązywać ich wg stawki 32%.

Z kolei osoby o przychodach od miliona złotych wzwyż będą musiały zapłacić tzw. daninę solidarnościową stanowiącą kolejne 4% od tej nadwyżki.

Polski Ład 2.0 zmienił także kwotę wolną od podatku – czyli tę część dochodów, od których nie ma obowiązku odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych. Od teraz wynosi ona 30 000 zł. Oznacza to, że podatnik może zarobić do 2 500 zł miesięcznie, nie płacąc od tych dochodów podatku. Kwotą zmniejszającą podatek będzie więc 300 zł miesięcznie (3 600 zł rocznie) – jako 12% z 2 500 zł.

Zmiany czekają też rodziców samotnie wychowujących dziecko. Od tej pory mają oni możliwość zastosować podwójną kwotę wolną od podatku, czyli 2x 30 000 zł = 60 000 zł, przez co mogą zaoszczędzić także podwójną kwotę zmniejszającą podatek, czyli 2x 3 600 zł = 7 200 zł. Z kolei przy wyższych zarobkach, które obejmuje II próg podatkowy, można zaoszczędzić, rozliczając się z dzieckiem.

Zeznanie podatkowe 2022 będzie też inne pod względem składek zdrowotnych. Podatnicy opłacający te składki nie będą już mogli odliczyć ich od podatku na dotychczasowych zasadach (czyli w wysokości 7,75% podstawy).

Nadchodzące rozliczenie roczne PIT pozwala nam również na przekazanie wyższej kwoty podatku (z 1% na 1,5%) należnemu fiskusowi wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego (OPP).

Zmiana formy opodatkowania po Nowym Roku

Nowe zasady umożliwią również niektórym z nas zmianę formy opodatkowania po zakończonym roku. Mowa o tych, którzy w 2022 rozliczali się na ryczałcie lub podatku liniowym. Do 2 maja 2023 roku mają oni czas na złożenie deklaracji o zmianę rodzaju opodatkowania za 2022 rok.

Jest to niezwykle dobra wiadomość dla osób, dla których wprowadzone w 2022 zmiany były wyjątkowo niekorzystne. Jest jeszcze kilka miesięcy na zastanowienie się nad najbardziej optymalną formą opodatkowania.

Z jakich ulg możemy skorzystać w rozliczeniu?

Rozliczenie roczne za 2022 umożliwi skorzystanie z wielu nowych ulg.

Wśród nich wymienić można m.in.:

 • ulgę produkcyjną – związaną ze stworzeniem i wprowadzeniem na rynek nowego produktu;
 • ulgę na terminal płatniczy;
 • ulgę na robotyzację – obejmującą zakup maszyn, oprogramowania oraz wartości niematerialnych i prawnych;
 • ulgę z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych;
 • ulgę na zabytek – obejmującą zakup i restaurację zabytków.
  • Jednocześnie znika ulga dla klasy średniej, ustępując miejsca niższej stawce podatku PIT.

   Dlaczego warto pomyśleć o rozliczeniu rocznym za 2022 już teraz?

   Odpowiednie wczesne rozliczenie roczne PIT umożliwi nam mądre zarządzanie wydatkami, a tym samym świadome skorzystanie ze zmian wprowadzonych przez rząd.

   Warto w tym celu skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, która doradzi nam najbardziej dla nas optymalne rozwiązanie. Dzięki temu mamy większą szansę na obniżenie podatków oraz wybranie najlepszej dla nas formy opodatkowania.

Nie wierz nam na słowo.
Przeczytaj, co mają do powiedzenia nasi klienci.

Napisz do nas

Oddzwonimy do Ciebie w celu ustalenia terminu wizyty!